Akademia Terapii Ekspresyjnych Mateusza Wiszniewskiego

ate zdjęcie

Akademia Terapii Ekspresyjnych i Technik Relaksacyjnych to cykl warsztatów rozwoju osobistego przez sztukę i szkolenie dla instruktorów.

 

Terapie Ekspresyjne to nazwa jednego z nowszych nurtów arteterapii. Nurt ten zaczął rodzić się w latach 60-tych w USA, a krystalizował się w latach 80-tych. Jedną z pionierek tego nurtu jest Anna Halprin. Zaczynała od działań artystycznych w wywodzących się z tańca współczesnego i eksperymentalnego teatru tańca oraz działań na rzecz edukacji i rozwoju człowieka poprzez taniec.

Jednym z głównych teoretyków tego nurtu terapii przez sztukę jest Shaun McNiff, terapeuta ekspresyjny łączący działania plastyczne z muzyką i ruchem, autor licznych książek prezentujących teoretyczno – filozoficzne podłoże terapii ekspresyjnych.

Paulo Knill, szwajcarski muzyk i terapeuta ekspresyjny, który współpracował z Grotowskim twierdzi, że praca Laboratorium Grotowskiego była inspiracją rozwoju jednego z nurtów terapii ekspresyjnych w USA.

Przekazywanie w trakcie kursu metody stanowią samodzielną metodę pracy nad rozwojem osobistym, przez sztukę i ćwiczenia relaksacyjne oraz mogą być wykorzystywane jako dodatkowe ćwiczenia w pracy przez terapeutów, trenerów, psychologów, pedagogów, tancerzy, artystów, bioterapeutów, itp.

Uczestnicy, którzy odbędą wszystkie 10 spotkań otrzymają dyplom ukończenia kursu i upoważnienie do stosowania ćwiczeń zawartych w tym programie w swojej pracy jako instruktorzy.

 

ATE1

W trakcie rocznego cyklu warsztatów poznasz:

 • metody rozgrzewki i integracji grupy poprzez taniec,
 • improwizację na temat czterech żywiołów jako metodę pracy z ciałem, naukę improwizacji tańca i rozwoju osobowości,
 • improwizację w kontakcie jako metaforę relacji z ludźmi,
 • kody tańca – ponadczasowe i ponadkulturowe mądrości zakodowane w tańcach świata,
 • uzdrawiający teatr tańca – metodę pomagająca uwalniać stare ograniczające wzorce i tworzyć nowe wzmacniające wzorce doświadczania siebie i życia,
 • ekspresyjny teatr tańca – metodę pomagającą w uwolnieniu spontanicznej ekspresji i nadającej się do działań performance,
 • teatr improwizacji ruchu i dźwięku – wyzwalanie ekspresji poprzez ruch i głos,
 • taniec jako formę pracy z ciałem – odkrywanie mądrości ciała,
 • terapeutyczne wykorzystanie elementów i inspiracji tańców etnicznych i popularnych: flamenco, hula, taniec brzucha, salsa, tango,
 • mandale ekspresyjne i kreujące: rysowanie, interpretacje, wykorzystanie,
 • metody terapii dźwiękiem: oczyszczanie, harmonizowanie, kreowanie, różne teorie działania dźwięków i wiele ćwiczeń,
 • techniki relaksacyjne: automasaż, elementy masażu, ćwiczeń rozciągających i oddechowych,
 • techniki wizualizacji,
 • procesy terapeutyczne: taniec 8 żywiołów, wybaczanie, praca z wewnętrznym konfliktem i archetypowymi wyzwaniami,
 • taniec na krzesłach dla osób starszych,
 • tańce zwierząt i natury – pomysł na prace z dziećmi i nie tylko,
 • rytuały terapeutyczne: towarzyszenie ważnym życiowym zmianom,
 • teoretyczne podstawy terapii ekspresyjnych – inspiracje psychologią jungowską, humanistyczną, egzystencjalną, Gestalt, psychosyntezą, Bioenergetyką, Psychologią Integralną, Antropologią Tańca , Socjologią Holistyczną, pracą z traumą,
 • Teatr Wewnętrzny – poznawanie i zmiana siebie z wykorzystaniem teorii podosobowości i modelu teatru wewnętrznego
 • cztery poziomy zmiany i rozwijania świadomości,
 • coaching somatyczny jako model pracy z tańcem terapeutycznym,
 • teoria rozwojowa terapii ekspresyjnych.

 

ATE9

Czego jeszcze się nauczysz:

W trakcie warsztatów będą także prezentowane różne teorie na temat terapeutycznego zastosowania sztuk ekspresyjnych: podejście intermodalne, teoria krystalizacji, dialog z symbolami, skupianie się na potencjale, teoria rozwojowa terapii ekspresyjnych, teoria kreatywności, coaching somatyczny oraz przykłady ich praktycznego zastosowania przez wybitnych przedstawicieli nurtu terapii ekspresyjnych. Poznasz teorię i praktyczne zastosowanie Kręgu Kreatywności, w trakcie którego można stosować ww ćwiczenia i procesy.

Oprócz samego poznawania teorii i technik terapii ekspresyjnych oraz ćwiczeń relaksacyjnych i wizualizacji, w trakcie warsztatów będziemy pracować także nad własnym rozwojem zawodowym – trening Antykariery, i Świadomy Biznes (model rozwinięty w oparciu o prace Kena Wilbera-psychologie integralną), rozwojem wewnętrznym – praca w oparciu o metaforę Podróży Bohatera oraz uczyć się jak stosować terapie ekspresyjne, wizualizację itd w celu poprawy relacji, rozwoju prosperity, uwalniania podświadomych wzorców, afirmacji, itd.

Ostatni warsztat poświęcony jest rozwojowi umiejętności instruktorskich. W trakcie tych warsztatów skupimy się nad udzielaniu informacji zwrotnych, podstawowych zasadach prowadzenia grupy, pracy z cyklami procesu grupowego, oraz pracy nad rozwojem wewnętrznym prowadzącego.

W trakcie warsztatów stosujemy model Czterech Filarów zrównoważonego, integralnego rozwoju w oparciu teorie Kena Wilbera, pioniera w rozumieniu całościowego rozwoju człowieka:

 1. praca z ciałem: taniec, masaże, itp.
 2. praca z cieniem: terapie ekspresyjne, poznawanie siebie i swojej podświadomości poprzez rożne formy twórczej ekspresji,
 3. rozwój intelektualny – poznawanie rożnych teorii wyjaśniających terapeutyczne działanie sztuki i ich zastosowania w pracy wybitnych przedstawicieli tego kierunku, trening mentalny,
 4. rozwój świadomości – świadome oddychanie, ćwiczenia rozwijające zdolność koncentracji oraz bycia tu i teraz, medytacja w tańcu i poprzez różne formy sztuki.

 

ATE10

Zobacz relacje uczestników poprzednich edycji:

Kontakt z super Ludźmi !!!!!!!!!!!! wiele niezapomnianych chwil. Na ATE odkryłam swój talent do pisania, uczestnictwo w warsztatach wyposażyło mnie w wiele ciekawych metod pracy, warsztaty pokazały mi w jak różny sposób można prowadzić zajęcia. ATE dodało mi siły, wiary i energii, by przejść różne chwile. ATE wzmocniło mnie i pozwoliło posmakować radości z robienia czegoś dla siebie. Ludzie z ATE i atmosfera panująca na zajęciach spowodowały, że odżyłam…
Super atmosfera, wszystkie ćwiczenia, super relaksacje. Świetne było też doświadczanie przeróżnych metod i ćwiczeń na sobie. Małe cuda, które działy się na zajęciach pokazywały dużą skuteczność metod proponowanych przez prowadzącego. Prowadzący – Mateusz wykazuje pełen profesjonalizm w swej pracy. (…)
Powiem krótko – Dziękuje grupie XI edycji ATE, prowadzącemu i sobie, że zdecydowałam się dać sobie szansę na tak cudowne doświadczenia, chwile radości i łez, wiele wzruszeń i mocy, przemyśleń i interakcji z ludźmi. ATE warte jest nagłaśniania. Niech każdy ma szansę będąc wśród ludzi dotrzeć do siebie, mieć radość z wspólnych chwil. ATE to mały kawałek życia, ale na długo zostawiający swój ślad, robiący mimowolnie rewolucję w myśleniu, uczuciach, zachowaniu i postrzeganiu świata.
Uczestniczka, 30 lat, psycholog

 

Radość życia, większa otwartość do ludzi i w ogóle do życia. Chłonę wszystko co napotykam po drodze swojego marszu przez życie, lubię się uczyć i rozwijać. Właściwie ATE to są takie moje skrzydła, można powiedzieć, że podwójne. Ponieważ zdobyłam taką odwagę i entuzjazm, że to wszystko mnie rozpiera, zdobyłam taka siłę, że zaczęłam sama prowadzić zajęcia z ludźmi.
A byłam kiedyś bardzo zamknięta i żeby załatwić jakąś sprawę musiałam po pięć razy podchodzić pod drzwi urzędu czy biura. I po prostu wszystko miałam w gardle. Ścisk niesamowity, tak mnie trema czy stres paraliżował. A nie ma teraz tego,  jestem bardzo otwarta. Zawsze idę z pomocą dla innych ludzi o ile tylko oni tego potrzebują i nie ma we mnie żadnych blokad. Przez to jestem bardzo szczęśliwa i właśnie bardzo cieszę się życiem. (…)
Uczestniczka, lat 60 plus, pracuje jako instruktor Terapii Ekspresyjnych i Tańców w Kręgu

 

Odkąd zaczęłam chodzić na ATE ładniej piszę. Czuję bardziej swoje ciało, jestem z nim w kontakcie. Czuję bardzo mocno sygnały napływające z ciała. Umiem wejść w pozytywna relacje ze sobą. Polubiłam siebie.
Wszystkie narzędzia, które tu zostały przekazane, głównie taniec, tak mnie otworzył na wiele rzeczy. Zawsze byłam radosnym człowiekiem ale zamkniętym, a teraz się otworzyłam na świat. Taka moja otwartość i czucie świata każdym zmysłem. Bardzo to dla mnie dobre, twórcze i pełne. Poczucie samej siebie się mnie wzmocniło, taka większa stabilność. Ludzie, którzy ze mną wcześniej pracowali nad moim rozwojem widza, ze jestem bardziej spójna, pewna siebie. (…)
Uczestniczka, położna

 

Kto przygotował i poprowadzi ATE:

Dr Mateusz Wiszniewski – arteterapeuta, Zen Coach.
Od wielu lat prowadzi warsztaty i sesje indywidualne z zakresu terapii ekspresyjnych, tańca i rysunku (od 2000) oraz ćwiczeń relaksacyjnych i wizualizacji (od 1994). Jest jednym z wykładowców podyplomowego studium arteterapii.
Brał udział w warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez wielu mistrzów terapii ekspresyjnych, między innymi w USA (Anny Halprin, Gabrielle Roth, Emilie Conrad). Przez wiele lat brał udział w warsztatach twórcy Antykariery Ricka Jarow PHD, następnie był jedną z osób organizujących jego warsztaty w Polsce i prowadzących warsztaty Antykariery. Jest instruktorem improwizacji tańca i symboliki ciała (metoda Kapperta), eksperymentalnego teatru tańca, Kino Mana – hawajskiej pracy z ciałem: masażu Lomilomi i tańca Hula oraz Chi Kung-Healing Dao. Uczył się metod pracy z traumą, wywodzących się bioenergetyki i coachingu oraz terapii systemowej. Jest autorem książek: Uzdrawiający Taniec, Zrelaksuj się i Żyj Twórczo, Samouzdrawianie i Praca ze Snami, Huna w Samouzdrawianiu i Autoterapii oraz Potęga Wizualizacji, wydanych przez Studio Astropsychologii.

 

ATE3

Program Akademii Terapii Ekspresyjnych:

Prezentacja podstawowych technik i teorii terapii ekspresyjnych.

 • taniec terapeutyczny
 • rozgrzewka
 • wprowadzenie do improwizacji tańca
 • taniec żywiołów i jego różne zastosowania
 • terapeutyczny teatr tańca
 • proces performance
 • teatr improwizacji tańca
 • taniec 8 żywiołów
 • taniec z celem
Podstawy terapii dźwiękiem:

 • rozgrzewka do ekspresyjnej pracy z głosem
 • terapia głosem praca z samogłoskami
 • ruch i dźwięk
 • teatr improwizacji ruchu i dźwięku
 • terapeutyczne wykorzystanie samogłosek
 • terapia pieśnią – edukacyjne i terapeutyczne wykorzystanie pieśni
 • ekspresyjna i improwizacyjna praca z głosem i dźwiękiem
 • różne teorie i zastosowania pracy z głosem i dźwiękiem
 • terapeutyczne wykorzystanie kombinacji dźwięków
 • otwierania i harmonizowanie ciała z pomocą dźwięku
 • dźwięk w redukcji stresu i samoleczeniu
 • praca z rytmem (bardzo proste rytmy)
 • wykorzystanie instrumentów: bęben, grzechotki, flet, misy, gongi, kamertony
 • korzystanie z gotowej muzyki
 • podstawowe typy muzyki terapeutycznej i ich wykorzystanie
Podstawowa mandala ekspresyjna:

 • analiza i interpretacja mandal
 • dialog terapeutyczny w oparciu o mandale
 • mandala intencyjna i różne typy mandal

Terapia Poezją:

 • czytanie wierszy
 • pisanie wierszy
 • baśnie i metafory
Warsztaty 5, 6, 7 będą poświęcone pracy z wybranymi tematami w oparciu o terapie ekspresyjne. W trakcie warsztatów wykonujemy ćwiczenia i procesy arteterapeutyczne. Uczestnicy programu otrzymują konspekty i plany ćwiczeń.

Praca z pasją:

 • tworzenie swojej ścieżki rozwoju w pracy
 • sekrety kreowania obfitości i prosperity

Świadomy Biznes:

 • tworzenie swojego miejsca na rynku pracy
 • budowanie poczucia bezpieczeństwa
 • odkrywanie pasji
 • ustalanie priorytetów i planu działania
 • łączenie myślenia twórczego i praktycznego – prawej i lewej półkuli

Taniec jako metafora relacji i spotkania, Kody Relacji w tańcu:

 • zasady wspierające tworzenie zdrowych relacji wg badań i prac specjalistów w tej dziedzinie
 • kody tańca, ponadkulturowe wzorce ruchu zapisane w tańcach świata jako zapis zakodowanych w ciele zasad tworzenia relacji
 • improwizacja w kontakcie jako metafora relacji
 • praktyka uzdrawiania i oczyszczania relacji
 • rozwój człowieka w świetle psychologii głębi Junga
 • podróż Bohatera – metafora rozwoju świadomości
 • taniec i mandale jak metoda spotkania i dialogu z archetypami
 • aktywna wyobraźnia – dialog z podświadomością
 • ryty przejścia  – towarzyszenie życiowym etapom i zmianom
 • rytuały terapeutyczne w oparciu o terapie ekspresyjne – taniec, muzykę, poezję, pieśń, rysunek
Tworzenie improwizowanych przedstawień:

 • sztuka improwizacji i jej terapeutyczne i rozwojowe działanie
 • improwizacja tańca, ruchu i głosu
 • tworzenie improwizowanych przedstawień w oparciu o tematy z życia uczestników i z życia społeczności
 • teoria i praktyka katharsis
 • praca z archetypowymi tematami
 • sztuka jako trening postawy kreatywnej
 • kreatywność i coaching, przykłady zastosowania twórczej ekspresji w coachingu
 • strategie rozwijania kreatywności a terapie ekspresyjne
 • Teatr Wewnętrzny jako metafora osobowości i rozwoju człowieka
 • praca z pod-osobowościami jako ścieżka integracji i rozwoju osobowości
 • zmiana wewnętrznych aktorów w gwiazdy
 • taniec i coaching
 • procesy arteterapeutyczne inspirowane Zen Coachingiem i NVC

Warsztaty o tym, jak prowadzić zajęcia prowadzone są na poziomie umiejętności i kompetencji instruktorskich (ATE nie jest kursem trenerskim).

Warsztaty dotyczące prowadzenia zajęć i umiejętności instruktorskich:

 • cechy i umiejętności dobrego instruktora
 • umiejętność obserwacji grupy i dobierania ćwiczeń
 • sztuka słuchania i dawania informacji zwrotnych
 • zasady procesu grupowego
 • metaumiejętności i postawa prowadzącego
 • podstawowe zasady prowadzenia grupy
 • możliwość prowadzenia fragmentów zajęć i otrzymania informacji zwrotnych
 • zasady konstruowania ćwiczeń
 • konspekty ćwiczeń na określone tematy
 • radzenie sobie z sytuacjami trudnymi
 • wybór grupy docelowej
 • jak rozpocząć pracę jako instruktor
 • tworzenie misji i wizji własnej pracy
 • praca wewnętrzna instruktora i możliwości dalszego doskonalenia
 • tworzenie własnej marki jako instruktor

W zależności od potrzeb i życzeń grupy , program może ulec modyfikacji lub uaktualnieniu. Prowadzący zastrzega sobie prawo do zmian w programie w zależności od potrzeb i procesu grupy.

 

Informacje organizacyjne:

Szkolenie obejmuje 10 warsztatów dwudniowych (zajęcia weekendowe, raz w miesiącu).

Terminy zajęć:

 • 28-29.10.17
 • 25-26.11.17
 • 16-17.12.17
 • 27-28.01.18
 • 24-25.02.18
 • 24-25.03.18
 • 21-22.04.18
 • 26-27.05.18
 • 14-17.06.18

Zajęcia trwają w soboty od 10:00 do 18:00 i w niedziele od 10:00 do 17.00.

Opuszczone warsztaty można odrobić bez dodatkowych opłat biorąc udział w równoległych lub kolejnych edycjach kursu.

W Krakowie. W przestronnej sali niedaleko dworca głównego. Dokładny adres podamy przed rozpoczęciem szkolenia.

 • 4000 zł za 10 weekendowych warsztatów (łącznie 120 godzin), czyli 400 zł za jeden weekend
 • 3500 zł za 10 weekendowych warsztatów jeśli zapłacisz z góry za cały cykl (10 spotkań)

Zgłoś się do Mateusza Wiszniewskiego:

tel: 791 927 957

e-mail: stardance33@gmail.com

strona: www.mateuszwiszniewski.eu

Pierwsze warsztaty będą miały charakter otwarty i niezobowiązujący – żeby ułatwić podjęcie decyzji poprzez doświadczenie metody i sposobu pracy.
Pod koniec pierwszego spotkania będziemy podpisywać umowy o deklaracji uczestnictwa w całym cyklu ATE.