Nie nabieraj wody w usta, chyba, że małymi łykami. Co robić, kiedy mówisz do ludzi?

woda w usta

Twój głos ma niewyobrażalną siłę, może poruszać słuchaczy, wpływać na ich emocje i zmieniać postawy! Wiesz o tym?

„Świadomość mocy ukrytej w naszym głosie od zawsze była i jest warunkiem sukcesu w kontaktach społecznych ” – pisze w swej książce „Głos perswazji” Judy Apps, specjalistka od kształcenia emisji głosu.

Głos wpływa na słuchaczy znacznie silniej niż słowo pisane, dlatego od wieków wielcy przywódcy potrafili siłą i barwą swego głosu wpływać na emocje słuchaczy, inspirować ich, zarażać swą pasją, a nawet zmieniać ich zachowania. Dzieje się tak dlatego, że wibracje strun głosowych, które odczuwamy jako falę akustyczną wywołują u nas silne reakcje emocjonalne. Jest to wynik bardzo prostego procesu: oddychasz – wprowadzasz powietrze w wibracje – kształtujesz słowa – oddziaływujesz na innych.

Głos zdradza kim jesteśmy, jacy jesteśmy, czasem nawet czym się zajmujemy. Zastanawiałaś (albo zastanawiałeś) się, czy to jak mówisz jest spójne z tym jak chcesz być postrzegany/ postrzegana?

Co robić, kiedy mówisz do ludzi? O czym warto pamiętać podczas wystąpień:

  1. dbaj o poprawną postawę i głęboki oddech,
  2. mów naturalną barwą, nie naprężaj mięśni szyi,
  3. nawilżaj struny głosowe, pij wodę niegazowaną małymi łykami,
  4. wykonuj ćwiczenia artykulacyjne, przed wystąpieniem rozgrzej struny głosowe oraz aparat artykulacyjny (język, usta, mięśnie twarzy),
  5. pozwól głosowi odpocząć gdy jest zmęczony lub gdy masz infekcję gardła,
  6. gdy masz chore gardło mów ciszej, ale dźwięcznie, nie szeptaj,
  7. unikaj wtrąceń które zaśmiecają wypowiedź, typu : eee, yyyy, co to ja chciałam/em, generalnie rzecz biorąc, itp.

 

A Ty? Co robisz kiedy mówisz do ludzi? Na pewno masz coś, co możesz dodać do naszej listy! Podziel się wskazówkami w komentarzu.

Dużo, dużo więcej na temat emisji głosu i wystąpień publicznych dowiesz się na warsztatach. Nadaj moc swojemu głosowi – sprawdź szczegóły tutaj!

Ten wpis napisała Kasia Hnat, która prowadzi w Bajli warsztaty emisji głosu. Poznaj Kasię.