Dobra dykcja kojarzona jest z zawodami aktora, wokalisty i radiowca. Szkolenia z poprawnej wymowy mogą się jednak przydać każdemu. Nawet jeśli Twoja praca nie ma związku z wystąpieniami publicznymi, to i tak może się zdarzyć konieczność wygłoszenia paru słów. Referaty, konferencje, prezentacje na spotkaniu w firmie, wizyty w radiu, odebranie nagrody na gali – te sytuacje mogą dotyczyć bardzo wielu branż. W naszych szkoleniach biorą udział m.in. prawnicy, programistki, studenci, pilotki wycieczek, przewodnicy, nauczyciele.
I tutaj pojawia się pytanie: Czy, aby poprawnie mówić, wystarczy sama dykcja? Szkolenia, które organizujemy w Bajli, dotyczą dużo szerszego zagadnienia – emisji głosu i wystąpień publicznych. Poruszamy kwestie oddechu przeponowego, intonacji, higieny głosu, przekazywania emocji w głosie i radzenia sobie z tremą, mowy ciała. Uczestnicy pracują też nad piękną barwą głosu, artykulacją głosek, spójnością komunikacyjną i formą wystąpienia. Dopiero po połączeniu tych elementów mamy szansę mówić głośno, wyraźnie, pewnie, interesująco, składnie, bez stresu i bezpiecznie – bez „zdzierania” gardła.
Mikrofon a dykcja. Szkolenia z pracy z głosem.
Podczas wystąpień publicznych widzowie oceniają nas, jeszcze zanim staniemy przed mównicą. Im pewniej wkroczymy na scenę, tym większe mamy szanse na sukces. Poprawna dykcja też jest ogromnie ważna! Słuchacze nie zrozumieją, co mówimy, jeśli nie będziemy wyraźnie i starannie wymawiać poszczególnych głosek.
Wielu niedoświadczonych mówców widzi proste rozwiązanie na niedoskonałości swojego głosu – mikrofon. Faktycznie możemy z niego korzystać podczas większości konferencji i gal. Musimy jednak pamiętać, że mikrofon to narzędzie, a nie remedium na wszelkie problemy. Też trzeba umieć do niego mówić, a w razie awarii radzić sobie bez niego. Tutaj z pomocą przychodzi poprawna emisja głosu – jego siła, barwa, tempo. Żadnemu mówcy nie wystarczy tylko dykcja. Szkolenia, które przygotowujemy w Bajli dla firm i indywidualnych kursantów, pokazują całe spektrum umiejętności związanych z mówieniem i wystąpieniami publicznymi.
Znany radiowy głos – nasza prowadząca
Katrzyna Hnat to jedna z tych osób, które już słyszałaś lub słyszałeś. Od lat prowadzi audycje radiowe w rozgłośniach Złote Przeboje i Radio Pogoda w Krakowie. Pracowała też jako reporterka, dzięki czemu posiada doświadczenie w przemawianiu w trudnych warunkach. Niesamowita jest nie tylko nienaganna dykcja Kasi, ale też sposób, w jaki kontroluje głos. Po włączeniu czerwonej lampki w studiu staje się on jeszcze głębszy, bardziej płynny i opanowany. Nasze szkolenia to dla uczestników początek drogi do zgłębienia tajników głosu.
Czy praktyka radiowa to wszystko, czego trzeba, aby prowadzić warsztaty z emisji głosu? Oczywiście że nie. Kasia Hnat jest doświadczoną, pełną ciepła trenerką. Ma na swoim koncie studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, Podyplomowe Studia Dziennikarskie i Teorię Muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Chcąc lepiej przekazywać swoją wiedzę innym, skończyła też Szkołę Trenerów „Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania MATRIK” w Krakowie i została członkinią Stowarzyszenia Mentorów PROMENTOR. Poza tym praca z głosem to jej prawdziwa pasja. Kasia uwielbia dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami szkoleń!
Weź udział w szkoleniu lub zamów je do swojej firmy!
Sprawdź najbliższy termin otwartego szkolenia „Nadaj moc swojemu głosowi” w Krakowie lub online! Kliknij po szczegóły.
Zamów szkolenie do swojej firmy! Szczegóły znajdziesz tutaj.