Praktyczne szkolenia z samoobrony dla MOPS

Praca w MOPS czy GOPS może dawać dużo satysfakcji – tej wynikającej z pomocy potrzebującym ludziom. Niestety w trakcie pracy w terenie albo w placówce zdarzają się też niebezpieczne sytuacje.

Właśnie z myślą o bezpieczeństwie pracowników socjalnych sejm w 2021 roku zaktualizował ustawę o pomocy społecznej.
Obecnie zakłada ona, że osoby zatrudnione w MOPS i GOPS raz na dwa lata mają prawo do szkolenia z zakresu samoobrony:

Pracownik socjalny zatrudniony w ośrodku pomocy społecznej, centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie ma prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego podczas wykonywania czynności zawodowych. Szkolenia przeprowadza pracodawca co najmniej raz na 2 lata. [art 121 ust 2c ustawy o pomocy społecznej]

 

Samoobrona dla GOPS i MOPS

Czym charakteryzują się szkolenia podnoszące poziom bezpieczeństwa osobistego? Ustawa nie precyzuje warunków, jakie muszą spełnić. Prawdopodobnie dlatego na rynku pojawia się wiele teoretycznych szkoleń związanych z samoobroną i wykładów na temat bezpieczeństwa.

Z naszego doświadczenia jednak wynika, że lepszym rozwiązaniem będą praktyczne warsztaty, w trakcie których uczestnicy i uczestniczki przećwiczą rozwiązania różnych sytuacji.

W Bajli od 2011 roku prowadzimy kursy samoobrony oraz szkolenia dla firm i instytucji. Nasi instruktorzy mają szerokie doświadczenie w sztukach walki. Przeszkolili osoby pracujące m.in. w GOPS w Biskupicach, Izby Komorniczej w Krakowie, Cisco, State Street, Arcelor Mittal, Jacobs, Pega Systems.

W Bajli od zawsze skupiamy się na praktyce, ćwiczeniach i trenowaniu wychodzenia z realnych niebezpieczeństw. Słuchamy uczestników i uczestniczek szkoleń i poznajemy niebezpieczne sytuacje, które ich spotkały. Słyszeliśmy historie o wizytach w domach podopiecznych, niebezpiecznych zachowaniach, agresywnych klientach, i o tym, że nie zawsze takie wizyty odbywają się w asyście policji.

Bajla przeprowadziła 6 godzin zajęć samoobrony dla 16 kobiet pracujących w Cisco. Zajęcia odbywały się w przyjaznej, pełnej zaufania atmosferze co pozwoliło uczestniczkom rozluźnić się i nie krępować się przy wykonywaniu ćwiczeń. Są to zajęcia idealne dla osób które nigdy nie miały kontaktu z samoobroną czy sztukami walki. Są to zajęcia dla wszystkich, niezależnie od sprawności fizycznej. Przedstawione techniki samoobrony są pokazywane krok po kroku, co pozwala je dobrze zrozumieć i logikę która jest za nimi – co ułatwia jej zapamiętanie. Jednak zajęcia nie skupiają się tylko na samej technice, ale także na psychologicznej części – osoby atakującej jak i naszej i naszych wewnętrznych blokad. Po zajęciach wszystkie kobiety wyszły z przekonaniem, że nie jesteśmy bezbronne i wyposażone w zestaw technik by czuć się bezpieczniej i pewniej. Magdalena Kaczmarek, Cisco Systems Poland

Zapraszamy zatem Wasz zespół na praktyczne szkolenie podnoszące poziom bezpieczeństwa osobistego, w trakcie którego nauczycie się podstaw samoobrony. Teoria będzie tylko dodatkiem do ćwiczeń, nauki podstaw samoobrony i przeciwdziałania przemocy w realnych sytuacjach.

 

Czego pracownicy socjalni nauczą się w trakcie warsztatów?

Zależy nam na tym, żeby podnieść poziom bezpieczeństwa i pewności pracowników i pracownic socjalnych. Damy Wam narzędzia do radzenia sobie z próbami ciągnięcia, chwytów za ręce, uderzeń czy duszenia. Przećwiczycie reagowanie w stresujących sytuacjach, przyjmowanie odpowiedniej postawy obronnej, zasłanianie głowy i utrzymanie równowagi. Naszym celem będzie bezpieczne oddalenie się z miejsca zdarzenia i wezwanie pomocy.

Podstawą naszego programu są techniki pochodzące z ju-jitsu. W trakcie warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe dźwignie oraz dowiedzą się, jak wykorzystywać siłę przeciwnika. Będziemy skupiać się na technikach samoobrony, które dają szansę na obronę przed większym i silniejszym od nas przeciwnikiem.

Kurs oczywiście poleciłabym innym! Atmosfera super. Prowadzący cierpliwi, kompetentni i pomocni. Po pierwszych zajęciach już poczułam większą pewność w ciele i w głowie! Najbardziej podobała mi się mnogość różnych technik (w tak krótkim czasie trwania kursu!), indywidualne podejście do każdego, poprawa błędów, ćwiczenia tłumaczone w bardzo klarowny sposób. Joanna

Porozmawiajmy o szczegółach!

Zapytaj o warsztaty

Anna Królikowska

tel. 534 583 153

e-mail: kontakt@bajla.pl

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *