Wszystko, co chcesz wiedzieć o kursie samoobrony


Od 2012 roku organizujemy w Bajli kursy samoobrony dla kobiet i dziewczyn. W Krakowie średnio co miesiąc startuje nowa edycja. Na specjalne zamówienie przyjeżdżamy też z warsztatami do firm i organizacji w całej południowej Polsce. W mailach, które dostajemy od zainteresowanych, powtarzają się podobne pytania i wątpliwości. Postanowiłam spisać dla Was odpowiedzi na te najczęściej zadawane. Zaczynamy!

Jak się bronić? Samoobrona – na czym polega?

W trakcie kursu nauczysz się stosować techniki samoobrony. Będziesz trenować uniki, dźwignie, uderzenia i kopnięcia. Przećwiczysz różne sposoby obrony przed obchwytami rąk, tułowia, duszeniem, itp. Bajlowe zajęcia są oparte na prostych i skutecznych technikach zaczerpniętych z różnych sztuk walki. Korzystamy głównie z ju jitsu – co po japońsku oznacza “sztukę ustępliwości”. Nasze uczestniczki uczą się, jak wykorzystać siłę przeciwnika, nie będąc wysoką, umięśnioną osobą.

Pamiętaj jednak, że samoobrona zaczyna się w Twojej głowie. Podczas kursów w Bajli chcemy dodać Ci wewnętrznej mocy i wiary we własną siłę! Pomożemy Ci wyrobić w sobie przekonanie, że możesz zareagować. Nie musisz być miła w każdej sytuacji. Możesz stanowczo odmówić, krzyknąć, poprosić o pomoc, uciec, bronić siebie i swoich granic. Możesz uderzyć w samoobronie.

Jak się nauczyć samoobrony?

Zdecydowanie najłatwiej i najbardziej efektywnie możesz nauczyć się samoobrony na kursie. Doświadczona instruktorka lub instruktor, grupa, która Cię wspiera i motywuje, inne uczestniczki jako partnerki do ćwiczeń, spójny i dopasowany do Twoich potrzeb program i regularne zajęcia – to wszystko ułatwia naukę.
Czasami możliwe są prywatne, indywidualne lekcje samoobrony. Pod okiem dobrego trenera lub trenerki możesz szybko zrobić postępy. Niestety taka forma szkolenia jest dość droga i nie dla każdego dostępna.
Jeśli w Twojej miejscowości nie ma kursów samoobrony, poproś o ich zorganizowanie w lokalnym domu kultury, świetlicy, szkole, Centrum Aktywności Lokalnej lub organizacji pozarządowej. Zbierz koleżanki, siostry, mamę i skontaktuj się z instruktorami z okolicznych miejscowości – może będą mogli dojechać i poprowadzić dla was warsztaty.

Czy muszę mieć dobrą kondycję albo jakieś sportowe umiejętności, żeby wziąć udział w kursie?

NIE! Bajlowe kursy samoobrony dla początkujących zaczynamy, jak sama nazwa mówi, od absolutnych podstaw. Na początku dowiesz się, jak się ustawić, czym jest garda i jak ją trzymać. Powoli, krok po kroku będziesz uczyć się kolejnych ruchów, postaw, technik. Nasze zajęcia nie są wyczerpujące fizycznie, choć nie brakuje ruchu, energii i śmiechu. Jeśli podczas któregoś ćwiczenia poczujesz się zmęczona, zechcesz się napić, odpocząć albo wyjść na chwilę, to spokojnie możesz to zrobić. Do niczego nie zmuszamy, choć zachęcamy gorąco do aktywnego udziału w treningach! 🙂

Czy nie jestem za stara na zajęcia z samoobrony?

NIE! Dość często słyszę to pytanie od pań, które dzwonią dopytać o szczegóły kursu w Krakowie. W ciągu siedmiu lat, czyli od kiedy w Bajli prowadzimy kursy samoobrony, w zajęciach brały udział kobiety i dziewczyny w różnym wieku – licealistki, ich starsze siostry, mamy i babcie. Wszystkie świetnie się dogadywały i czerpały z zajęć pełnymi garściami.

Na dowód wklejam opinię naszej uczestniczki:

Z przyjemnością polecałam kurs samoobrony w trakcie jego trwania, bo takim skarbem należy się dzielić! Byłam zaskoczona, bo na zajęcia uczęszczała też mama z córką co jest dowodem, iż nie liczy się ile masz lat, lecz jak bardzo chcesz zadbać o siebie i swoich bliskich. Techniki zaprezentowane są naprawdę proste, a przede wszystkim logiczne! Zero stresu, mega informacje, sympatyczny instruktor, który z anielską cierpliwością tłumaczył wszystko od A do Z. Praktyka i teoria w najlepszym wydaniu! Polecałam kurs i nadal będę polecać! 🙂

Samoobrona czy sztuki walki? Co lepsze dla dziewczyn?

Wszystko jest dla dziewczyn! Jeśli zastanawiasz się, którą sztukę walki wybrać dla siebie, to śmiało możesz zacząć od kursu samoobrony.
W trakcie zajęć instruktorka albo instruktor pomogą Ci odkryć Twoje mocne strony. Chętnie doradzą i podpowiedzą, w jakiej sztuce walki będziesz mogła najlepiej wykorzystać swoje predyspozycje.

Maciek (Zuza też!) tak mnie zainspirowali, że zaczęłam już indywidualne treningi muay thai!! Nie spodziewałam się, że po kursie samoobrony, który miał być tylko epizodem, choć bardzo poważnie do niego podeszłam (i bardzo mi się podobało!!!), w wieku prawie 40 lat, wpadnę na taki pomysł! Nie wiem, czy wytrwam, ale na razie jest OK. Tak więc dziękuję bardzo za inspirację i popchnięcie do działania! To wszystko dzięki WAM!

Takiego maila dostaliśmy od uczestniczki. Trzymamy mocno kciuki!

 

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się pomocny i rozwieje Twoje wątpliwości. Jeśli przychodzi Ci do głowy jakieś inne pytanie albo wątpliwość, daj znać w komentarzu. Chętnie odpowiem!

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy odbędzie się najbliższa edycja kursu samoobrony w Krakowie i poznać szczegóły, to zajrzyj tu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *