Jak przemawiać do ludzi? Co robić, żeby inni mnie słuchali? Jak występować publicznie? Jak żyć?! Jeśli pracujesz z ludźmi, prowadzisz swój biznes, dzielisz się swoją wiedzą z innymi, pewnie zadajesz sobie te pytania.
Twój głos ma niewyobrażalną siłę, może poruszać słuchaczy, wpływać na ich emocje i zmieniać postawy! Wiesz o tym?
Świadomość mocy ukrytej w naszym głosie od zawsze była i jest warunkiem sukcesu w kontaktach społecznych.
Judy Apps – specjalistka od kształcenia emisji głosu, „Głos perswazji”
Głos wpływa na słuchaczy znacznie silniej niż słowo pisane. Na pewno znasz przykłady wielkich przywódców, którzy potrafili siłą i barwą swojego głosu wpływać na emocje słuchaczy, inspirować ich, zarażać swą pasją, a nawet zmieniać ich zachowania. Dzieje się tak dlatego, że wibracje strun głosowych, które odczuwamy jako falę akustyczną, wywołują u nas silne reakcje emocjonalne. Jest to wynik bardzo prostego procesu: oddychasz – wprowadzasz powietrze w wibracje – kształtujesz słowa – oddziaływujesz na innych.
Głos zdradza kim jesteśmy, jacy jesteśmy, czasem nawet czym się zajmujemy. Zastanawiałaś (albo zastanawiałeś) się, czy to jak mówisz jest spójne z tym jak chcesz być postrzegany/ postrzegana?
Jak występować publicznie? O czym warto pamiętać podczas wystąpień:
1. Dbaj o poprawną postawę i głęboki oddech
Jeśli ćwiczysz pilates lub jogę, na pewno wiesz co robić. Stań pewnie, poczuj kontakt z podłożem. Rozstaw nogi na szerokość bioder – zadbaj o to, żeby było Ci wygodnie. Wyprostuj się. Wyobraź sobie, że wyciągasz czubek głowy w stronę sufitu. Otwórz klatkę piersiową i oddychaj! Zanim zaczniesz mówić, zrób 2 – 3 spokojne, długie oddechy. W ciągu tych kilku sekund słuchacze skupią uwagę, a Ty się odprężysz. Mów naturalną barwą głosu, nie naprężaj mięśni szyi.
2. Pamiętaj o rozgrzewce
Pamiętasz z dzieciństwa gimnastykę buzi i języka? Możesz regularnie robić ćwiczenia artykulacyjne. Tuż przed wystąpieniem rozgrzej struny głosowe oraz aparat artykulacyjny (język, usta, mięśnie twarzy), robiąc kilka prostych ćwiczeń:
- kilka razy masujemy okolice szczęki dłońmi, następnie policzki oraz całą twarz
- wypychamy policzki językiem raz prawy, raz lewy
- wykonujemy okrężne ruchy językiem naokoło zębów przy zamkniętych ustach
- wykonujemy ruchy szczęką jakbyśmy żuli gumę
- oblizujemy usta językiem naokoło
- wystawiamy język na zewnątrz starając się dotknąć raz brody raz nosa
- naśladujemy stukot końskim kopyt pracując językiem
- parskamy
- cmokamy jakbyśmy chcieli rozdawać mocne całusy
- dotykamy każdego zęba po kolei czubkiem języka, najpierw na górze potem na dole
- uśmiechamy się szeroko, to znów składamy usta w dzióbek i tak na zmianę
- delikatnie mruczymy masując struny głosowe.
3. Nawilżaj struny głosowe
Na co dzień, zwłaszcza kiedy mieszkasz w mieście pełnym smogu, przebywasz w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, dbaj o nawilżenie strun głosowych. Wyrób w sobie nawyk regularnego picia wody. Najlepsza będzie niegazowana, popijana małymi łykami.
Zadbaj o to, żeby w trakcie wystąpienia też mieć w zasięgu ręki szklankę z wodą. Pij śmiało, kiedy tylko poczujesz suchość w gardle.
4. Unikaj wtrąceń
Postaraj się nie zaśmiecać swojej wypowiedzi dźwiękami i wyrażeniami typu: eee, yyyy, co to ja chciałam/em, generalnie rzecz biorąc. Wiem, że to trudne zadanie, ale nie ma magicznego recepty. Na co dzień zwracaj uwagę na takie niepotrzebne przerywniki i próbuj używać ich mniej. Świadome, regularne ćwiczenie pozwoli Ci mówić płynniej i nie rozpraszać słuchaczy.
Możesz też przed wystąpieniem wykonać krótkie ćwiczenie. Powiedz na głos kilka zdań, specjalnie przeplatając każde słowo dźwiękiem yyy. Np. „Idę yyy do yyy sklepu yyy kupić yyy bułki yyy i yyy pomidory yyy.”
W kolejnych wypowiedziach łatwiej będzie ci zwracać uwagę na wtrącenia i eliminować je, zanim się pojawią.
5. Przećwicz swoje wystąpienie
Zanim staniesz na scenie albo sali szkoleniowej, przećwicz fragment swojego wystąpienia w domu przed lustrem. Zwróć uwagę na to, jak zachowuje się Twoje ciało. Sprawdź, czy masz postawę otwartą, jak wygląda Twoja gestykulacja i czy potrafisz utrzymać kontakt wzrokowy ze słuchaczami, czy może Twoje oczy błądzą po ścianach i suficie kiedy koncentrujesz się na treści. Postaraj się rozluźnić swoje ciało, wyeliminuj wszelkie napięcia. Weź głęboki wdech i spróbuj wydobyć najbardziej naturalne brzmienie Twojego głosu utrzymując kontakt wzrokowy z „wyobrażonymi” na sali słuchaczami. I nie zapominaj o uśmiechu! Dużo przyjemniej słucha się osoby, która jest przyjaźnie nastawiona do swoich odbiorców.
6. Pozwól głosowi odpocząć
Kiedy zbliża się wystąpienie, a Twój głos jest zmęczony, pozwól mu odpocząć. Postaraj się nie mówić, kiedy nie musisz. Wyśpij się, daj strunom głosowym szansę na regenerację. Jak występować publicznie, kiedy masz chore gardło? Najlepiej tego nie robić. Rozumiem jednak, że w niektórych sytuacjach możesz wybrać przemówienie. Kiedy walczysz już z infekcją gardła, mów ciszej, ale dźwięcznie. Nie szeptaj – to zabójcze dla nadwyrężonych strun głosowych!
Nadaj moc swojemu głosowi!
Chcesz nauczyć się mówić odważniej, głośniej i lepiej? Przyjdź na szkolenie (stacjonarne lub online) albo zamów je do swojej firmy. Sprawdź szczegóły!A Ty? Jak radzisz sobie z wystąpieniami publicznymi? Na pewno masz coś, co możesz dodać do naszej listy! Podziel się wskazówkami w komentarzu.
Kasia Hnat
Wpis powstał na podstawie wskazówek Katarzyny Hnat – bajlowej trenerki emisji głosu i dziennikarki radiowej z wieloletnim doświadczeniem, logopedki medialnej i mentorki.
Dodaj komentarz