Jak dbać o głos? Pokonaj problemy z głosem!

Kobieta dotyka szyi.

Masz problemy z głosem, zdzierasz gardło, kiedy długo mówisz? Dowiedz się, jak dbać o głos, żeby służył ci długo i był dźwięczny.

 
Czujesz ból w krtani przy długotrwałym mówieniu? Odczuwasz zmęczenie i napięcie w ciele po tym, jak wysilasz swój głos?Znasz to? Jeśli takie sytuacje pojawiają się u Ciebie dość często, to znak, że czas zająć się swoim ciałem i sposobem w jaki używasz głosu na co dzień.

Zapytałam naszą bajlową specjalistkę – Katarzynę Hnat o to, jak dbać o głos i zapobiegać jego nadwyrężeniu. Kasia zajmuje się głosem na co dzień – jest dziennikarką radiową (posłuchaj jej audycji), trenerką emisji głosu i mentorką, kończy też właśnie studia z zakresu logopedii. Od ponad sześciu lat prowadzi szkolenia Nadaj moc swojemu głosowi, podczas których uczy jak mówić odważniej, głośniej i lepiej. Korzystając z kilkunastu lat doświadczenia w pracy z głosem, Kasia podrzuca nam kilka pomysłów na to, co robić, żeby nie męczyć głosu zanadto. 

Przy odrobinie chęci, zachowaniu podstawowych zasad higieny głosu i systematycznych ćwiczeniach uporasz się z problemem i poczujesz się znacznie lepiej, a Twój głos zabrzmi całą jego pełnią.

 

Jak dbać o głos? Pierwsze kroki:

 1. Pij dużo wody! Najlepsza będzie niegazowana woda o temperaturze pokojowej. Żeby nawilżać śluzówkę krtani, pij małymi łykami – tak często jak to możliwe.
 2. Obserwuj, jak brzmi Twój głos, kiedy mówisz w stresie. Staraj się rozluźniać krtań, kiedy tylko poczujesz nawet małe napięcie lub dyskomfort.
 3. Nie nadwyrężaj swojego głosu! Nie mów zbyt głośno w zadymionych pomieszczeniach lub w hałasie.
 4. Kiedy już masz chrypkę, nie szepcz. Staraj się oszczędzać głos i mówić najmniej, jak to możliwe.
 5. Naucz się rozluźniać ciało. Obserwuj, gdzie odczuwasz ból, dyskomfort, napięcie i stosuj ćwiczenia relaksujące tak często, jak to możliwe. Czasami wystarczy kilka minut o różnych porach dnia.
 6. Stosuj technikę oddechu przeponowego lub relaksacyjnego (uczymy jej na bajlowych szkoleniach), czasem wystarczy 3 do 5 głębokich wdechów przeponowych, by rozluźnić napięcie mięśniowe w ciele czy zminimalizować stres.
 7. Rozluźnij mięśnie artykulacyjne wykorzystując proste ćwiczenia:
 • kląskaj językiem naśladując stukot końskich kopyt,
 • zwijaj usta w rulonik naśladując rybkę,
 • rozciągaj usta do szerokiego uśmiechu, a następnie ściągaj w dziubek,
 • mlaskaj głośno,
 • naśladuj miauczenie kota oraz szczekanie psa,
 • naśladuj odgłosy warkotu silnika na różnych wysokościach.

 
Mam nadzieję, że porady Kasi będą dla ciebie pomocne! Jeśli tak, prześlij ten post znajomym albo po prostu opowiedz im, jak dbać o głos. Niech coraz więcej osób cieszy się zdrowym, dźwięcznym głosem!
 

Stosujesz któryś z tych sposobów? A może któryś z nich przypadł ci do gustu i zamierzasz zacząć go stosować? Daj znać w komentarzu!

 

Weź udział w szkoleniu lub zamów je do swojej firmy!

Naucz się mówić odważniej, głośniej i lepiej! Sprawdź najbliższy termin otwartego szkolenia „Nadaj moc swojemu głosowi” w Krakowie lub online! Kliknij po szczegóły.

Zamów szkolenie do swojej firmy! Szczegóły znajdziesz tutaj.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *