Też zastanawiasz się nad tym, jak się odstresować? Czasami różne sytuacje wytrącają mnie z równowagi. Bywa, że czuję się zmęczona albo zestresowana. Potrzebuję chwili wytchnienia w ciągu dnia, żeby móc wrócić do codziennych zadań. Albo wyciszenia natłoku myśli i uspokojenia umysłu przed snem. Niestety, w takich momentach zdarza mi się wpatrywać w telefon i jeszcze bardziej narażać swój umysł na zalew niepotrzebnych informacji.
Na szczęście, jest wiele sposobów, żeby w kilka minut dodać sobie energii i poprawić humor. Niech ta lista będzie dla Ciebie (i dla mnie) inspiracją. Zacznijmy od małych, codziennych kroków. Im częściej będziesz ćwiczyć, tym szybciej nauczysz się wprowadzać swój umysł w stan relaksu i rozluźniać ciało.
RELAKSACYJNE LATO 2024 W BAJLI
Cudownie Relaksujące Warsztaty 2 sierpnia 2024
– W ciągu dwóch godzin wypróbujesz kilka różnych technik relaksacyjnych, ukoisz umysł, rozluźnisz kark i oczy, a ze spotkania wyjdziesz z uczuciem większego spokoju i porcją nowych umiejętności.
Relaksujący Masaż Karku 3 sierpnia 2024
Warsztaty dla par (koleżeńskich, rodzinnych, romantycznych, wszelkich), w trakcie których obie osoby masują się nawzajem i uczą się prostych i skutecznych technik masażu rozluźniającego.
Razem z Justyną Czudek – trenerką personalną, masażystką, instruktorką pilates, bajlową specjalistką od relaksacji, ruchu i zdrowego kręgosłupa, przygotowałyśmy listę naprawdę prostych pomysłów na to, jak się odstresować. Sprawdź!
Pobierz Cudownie Relaksującą Wizualizację!
Justyna przygotowała dla Ciebie przepiękne nagranie – wizualizację w formie pliku mp3 do pobrania. Jej ciepły głos poprowadzi Cię przez wyraziste, soczyste kolory tęczy. Zobaczysz je w oczami wyobraźni. Rozluźnisz umysł i ciało.
Podążaj myślami za tym, co słyszysz. Potrzebujesz tylko:
- 10 minut spokoju,
- wygodnego miejsca, żeby się położyć + koca do przykrycia,
- słuchawek albo możliwości odtworzenia nagrania na głos.
Miłego relaksu! Koniecznie daj nam znać, jak Ci się podobało!
Do dzieła! Żeby rozluźnić spięte mięśnie karku, wystarczy Ci kilka minut przerwy w pracy. Zobacz instrukcję, a potem powtarzaj te przyjemne ruchy głową jak najczęściej.
Masz swój ulubiony napar? A może spróbujesz tym razem czegoś nowego?
Podrzucam pomysł na czekoladową herbatkę z karobu z melasą karobową i cynamonem – od Agnieszki Majewskiej z Gotuje, nie truje.
Dlaczego? Choćby dlatego, że karob jest bogaty w magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor oraz witaminy np. B1 B2, B3, E. A dodatkowo, albo przede wszystkim, jest bardzo smaczny, zwłaszcza w połączeniu z melasą karobową, która przypomina trochę karmel, trochę czekoladę. Gdzie to kupić? W każdym sklepie ze zdrową żywnością (paczuszka bio-karobu, 150-200 g. kosztuje ok. 6 -7 zł, słoik melasy, 450 g. 15-17 zł.
Przepis: 1,5 szklanki wody zagotować z laską cynamonu (można jeszcze raz lub dwa użyć do kolejnej porcji.) Gotować kilka minut aż woda zbrązowieje. Dodać 1-1,5 łyżeczki karobu (proszku) i 3 łyżeczki melasy. Warto doprawić szczyptą sproszkowanej chilli, opcjonalnie można dodać 1/3 łyżeczki mielonego kardamonu. Jeśli smak jest niewystarczająco pełny dla Ciebie, dodaj trochę więcej melasy lub karobu. Wymieszać wszystko, zdjąć z ognia i pić ciepłe, koniecznie w ładnym kubeczku lub filiżance. Moja Bunia (córka Agi – przypis bajlowy;) taki napój pije codziennie i kocha szczególnie brązowe wąsy po.
Nie zrażaj się, jeśli na początku nie będzie Ci łatwo skupić się wyłącznie na oddechu i odczuciach ciała. Zacznij od kilku minut. Po prostu spróbuj, a jeśli Ci się spodoba – powtarzaj regularnie. Warto!
Przeczytaj tu. Jakie masz wrażenia?
Jest wiele stron z darmowymi wzorami. Ja podrzucam prawdziwą gratkę! Co wtorek Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha udostępnia na facebookowym profilu wyjątkową kolorowankę. Grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum, a przy okazji możesz poczytać o ich pochodzeniu czy autorze.
Na szczęście, można je łatwo rozluźnić i odrobinę zregenerować wzrok. Justyna Czudek nagrała dla Ciebie instrukcję do krótkiego, jak zwykle super prostego ćwiczenia. Posłuchaj nagrania i zrelaksuj oczy.
Justyna (razem z małym Erykiem) nagrała nawet krótką inspirację – spójrz i poczuj, jakie to przyjemne!
Jeśli brakuje Ci ciepła i naturalnego światła, poszukaj w swojej okolicy łączki słonecznej. To specjalne lampy emitujące światło zbliżone do słonecznego. Znajdziesz je w niektórych klubach fitness, gabinetach spa i na basenach.
Tak czy siak – teraz zrób sobie przyjemną, pięciominutową przerwę i spróbuj. Zobacz prostą instrukcję. Możesz ją pobrać, wydrukować i powiesić nad biurkiem.
Polecam Ci gorąco zainteresowanie się tematem aromaterapii i relaksującymi właściwościami olejków eterycznych. Odsyłam Cię do najlepszej znanej mi specjalistki – Klaudyny Hebdy, a dokładnie do jej artykułu o tym, jak szybko uspokoić się w pięciu krokach. Klaudyna poleca w nim zestawienie m.in. ćwiczeń oddechowych, wizualizacji i olejku kadzidłowego.
Jako inspirację podrzucam filmik nagrany przez Justynę kilka lat temu – w górach o poranku, ze śpiewem ptaków w tle.
Postaraj się w czasie kąpieli nie analizować listy zadań ani wydarzeń dnia. Skup się na odczuciach. Poczuj ciepło, zapach, rozluźnienie mięśni.
Podczas przytulania w naszym organizmie zaczyna działać oksytocyna. Jej prawidłowe stężenie zapobiega nadmiernej produkcji kortyzolu – hormonu stresu. Co ciekawe, badanie pod kierunkiem prof. Sheldona Cohena z Carnegie Mellon University (USA) wykazało, że dorośli, którzy częściej się przytulają, lepiej radzą sobie ze stresem i są mniej podatni na infekcje.
Pośmiej się przez chwilę! Możesz włączyć sobie ulubiony skecz albo fragment stand-up’u.
Możesz też przetestować ćwiczenie z zakresu jogi śmiechu, czyli śmiać niezależnie od nastroju, bez dowcipów i komedii. Joga śmiechu to sztuka wywodzącej się z Indii. Jest rodzajem śmiechoterapii – łączy śmiech i jogę oddechu. Opiera się na założeniu (potwierdzonym badaniami), że nasze ciało nie rozróżnia śmiechu „sztucznego” i prawdziwego, w obu wypadkach dostaje dużą dawkę tlenu, energii i dobrego samopoczucia.
Spróbuj, może Ci się spodoba! Oto propozycja od Andrzeja Wiekiery z Joga Śmiechu – Kraków
W wersji dla kierowców albo jeżdżących komunikacją miejską 🙂
Czerwone Światło – ćwiczenie dedykowane kierowcom, szczególnie tym, którzy nierzadko stoją w korku i tego nie lubią. Proponuję by podczas drogi do/z pracy na czerwone światło reagować wybuchem śmiechu!
Po co? Bo można! A niezależnie od tego co zrobimy, to światło będzie się świecić – możemy ten krótki czas dobrze wykorzystać!Jeśli jeździsz komunikacją miejską, zachęcam do wdrażania ćwiczenia „telefon”. Czekasz na tramwaj czy autobus? Możesz ten czas wykorzystać na pośmianie się bez powodu. By robić to możliwe najswobodniej polecam wyjąć swój telefon (w trybie wyciszonym) i wyobrazić sobie, że rozmawiamy ze znajomym, który opowiada nam coś radosnego 🙂 Czas oczekiwania upłynie dużo szybciej!
Co myślisz o naszych sposobach na to, jak się odstresować w 5 minut (lub chwilę dłużej)? Który z nich przypadł Ci najbardziej do gustu?
Będę Ci ogromnie wdzięczna, jeśli uzupełnisz naszą listę i napiszesz w komentarzu, jakie są Twoje metody na na szybki relaks!
2 komentarze for “Jak się odstresować bez wysiłku? Konkretne przykłady”
Sylwia
says:Bardzo fajne te sposoby! Na pewno kilka wypróbuję, zaczynając od rozluźnienia karku 🙂 Mój sposób to przerwa na herbatę na balkonie albo uważne i powolne głaskanie kotów, czyli trochę wyjście z głowy do rąk i dotyku 🙂
bajla
says:Cześć Sylwia! Cieszę się, że bajlowe sposoby na relaks przypadły Ci do gustu. Rozluźnianie karku też praktykuję na różne sposoby. A uważne głaskanie zwierzaków to coś, co uwielbiam – na szczęście co jakiś czas trafia się jakiś chętny pies albo koteł 🙂